Aktualności

30 sty 2020

"Postaw suty w lutym" - trzecia edycja już 1 lutego!

Na listach startowych widnieje już 500 nazwisk, a miejsca wyprzedały się długo przed wydarzeniem. Uczestnicy mają do pokonania trasę o długości 7 km w samych strojach kąpielowych! Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking przy współpracy Schroniska PTTK Jagodna. Uczestnicy mają do wyboru jedną z 4 aktywności: bieg, nordic walking, narty biegowe lub marsz/bieg psem. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zgodnie określili, że głównym celem wspólnego stawiania SUTÓW - oprócz świetnej zabawy, rekreacji, integracji i turystyki aktywnej - będzie promocja programu profilaktyki raka piersi / NFZ / i mammografii oraz badań przesiewowych (stosowanych w celu zmniejszenia umieralności na raka sutka). 
-"Od pierwszej edycji idziemy w kierunku promocji zdrowia poprzez hartowanie zimnem - czyli niską temperaturą (zima), śniegiem, lodem, zimną wodą... Trzecia edycja to jednak przełom w naszym postrzeganiu wspólnego stawiania SUTÓW (będzie ich aż 1000!). Postanowiliśmy ukierunkować nasze działania i - w zgodzie z naszą nazwą - postawić na promocję programów profilaktycznych w zakresie raka piersi i raka sutka, które są bardzo ważne w społeczeństwie. Poprzez określenie tych celów chcemy jednocześnie pokazać, że SUTY to też ważne społeczne sprawy"-informuje Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
-"Rozpoczęliśmy już rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie profilaktyki i mamy całkiem konkretne i realne plany na 2021 (nasz pomysł spotkał się tam ze sporym zainteresowaniem!). Celem naszych rozmów w niedalekiej przyszłości jest też Ministerstwo Zdrowia. To będzie dla nas całkiem nowa i, mamy nadzieję, owocna współpraca"-dodaje Piotr Kaczmarski-trener z PSNW.
Wśród partnerów wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, na czele z Panem Marszałkiem - Cezarym Przybylskim, który objął nad wydarzeniem Patronat Honorowy. 
Z ciekawostek: podczas wydarzenia zatrudnione będą dwie profesjonalne ekipy filmowe, które stworzą wyjątkowe pamiątki dla uczestników i organizatorów (spoty VIDEO) - PS Studio i Rafaello Film. Organizatorzy zaprosili także do współpracy DJa z mobilną sceną muzyczną (Sound-Truck), który stworzy dla uczestników wyjątkowy klimat muzyczny i skomponuje specjalną muzykę. Gorące posiłki dla wszystkich uczestników (zupa wege) i gorące napoje (pyszna herbata) przygotuje znana już chyba w całej Polsce kuchnia schroniska PTTK Jagodna. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie wykwalifikowana kadra medyczna. Każdy uczestnik w ramach pakietu startowego (pakiety kosztowały 35 zł do końca listopada 2019, a od 1 grudnia 2019 koszt pakietu to 55 zł) otrzyma: piękny identyfikator na smyczy z logo (od firmy Cartpoland), ciepły posiłek i napój na mecie oraz wyjątkowy medal "FINISZERA", opiekę medyczną i przewodnika na trasie (1 przewodnik dla grupy). Ponadto każdy otrzyma specjalną mini naklejkę promującą zdrowie i programy profilaktyczne. Chętni uczestnicy mogą wziąć udział we wspólnej, profesjonalnej rozgrzewce przy muzyce, którą przeprowadzą trenerzy z PSNW. Na miejscu będzie możliwość zakupienia gorącej, pysznej kawy od Monko.COFFEE. Co ważne: podczas wydarzenia nie ma rywalizacji "na czas" (to nie są zawody!), nie ma zajmowania miejsc, podium i walki - jest za to zdrowa zabawa i nauka słuchania własnego organizmu. Uczestnicy mogą bowiem zakończyć swój bieg/marsz w dowolnym momencie i odebrać medal "FINISZERA" na mecie. Organizator zaznacza, że przy hartowaniu zimnem nie ma miejsca na rekordy i rywalizację. To jedynie i aż! sprawa dogadania się z samym sobą, zwrócenia uwagi na okoliczności przyrody i naturalnego obcowania z nią. To pogodzenie się ze niewygodnym stanem "wyjścia naszego organizmu ze strefy komfortu"... W dzisiejszych wygodnych czasach - to niezbyt częste, ale ... chętnie podejmowane wspólnie i grupowo zadanie!
-"Postaw suty w lutym to nasze najważniejsze wydarzenie w roku. Organizacja i promocja zajmuje nam okrągły rok. Zapraszamy rzesze uczestników będąc na różnych eventach w Polsce, m.in. sporą grupę uczestniczek stanowią dziewczyny od Ewy Chodakowskiej z "Tygodni Metamorfoz", która od samego początku nam kibicuje. Zaraz po zakończeniu tegorocznej edycji - zabieramy się do pracy nad kolejną i ogólnopolskiej promocji! Ciekawych pomysłów nam nie brakuje!"-przyznaje uradowana Paulina Ruta z PSNW.
-"Choć prognozy pogody w tym roku nas nie rozpieszczają..., to: po pierwsze: pogoda to rzecz na którą organizator nie ma żadnego wpływu, więc trudno tutaj wykazywać jakiekolwiek zmartwienie. Po drugie: klimat podczas naszego wydarzenia stworzą przede wszystkim: ludzie. Nie mamy zatem żadnych obaw, że to będzie wyjątkowy i przepiękny czas dla nas wszystkich-czas stawiania 1000 SUTÓW! Do zobaczenia już w sobotę!"-dodaje na koniec Beata Drapikowska, instruktorka z PSNW. 
 
Więcej o wydarzeniu: www.postawsuty.pl
Strona organizatora: www.psnw.pl
 
 

powrót...

WYDARZENIA PARTNERSKIE

WSPÓŁPRACA